![](https://skiathoschannel.gr/wp-content/uploads/2024/06/panagia_eikonistria_skiathos_1.jpg)
Σύναξη της Παναγίας της Εικονιστρίας: Πλησιάζει η μέρα Πανήγυρις-γιορτής της Σκιάθου
Φέτος στις 6 και 7 Ιουλίου, όπως κάθε πρώτο Σαββατοκύριακο του Ιουλίου, η Σκιάθος τιμά το γεγονός της ευρέσεως της θαυματουργού εικόνας της πολιούχου Παναγίας Εικονίστριας με κέντρο των εορταστικών εκδηλώσεων τον ενοριακό ναό Γεννήσεως της Θεοτόκου.
![](https://skiathoschannel.gr/wp-content/uploads/2024/06/panagia_skiathos.jpg)
Φέτος για πρώτη φορά την εορτή θα τιμήσουν με τη παρουσία τους τέσσερις αρχιερείς οι Σεβασμιώτατοι Μητροπολίτες Χαλκίδος κ. Χρυσοστόμος, Κορίνθου κ. Διονυσίος, Θεσσαλονίκης κ. Φιλοθέος και ο Επισκόπος Σκοπέλου κ. Νικοδήμος.
![](https://skiathoschannel.gr/wp-content/uploads/2024/06/panagia_eikonistria_skiathos.jpg)
Η εύρεση της εικόνας κατά τη παράδοση συνέβη το 1655.
Η 21η Νοεμβρίου και κάθε πρώτο Σαββατοκύριακο του Ιουλίου μεταξύ 2-7 είναι οι δύο μεγάλες εορτές κατά τις οποίες πραγματοποιούνται οι δύο μεγάλες λιτανείες στους δρόμους της πόλης του νησιού.